Zkuste:
Tapety skladem
Tapety dle výrobce
Tapety dle výrobce > Tapety Rasch
Tapety dle výrobce > Tapety AS Création
Tapety dle výrobce > Tapety Marburg
Tapety na zeď Padua 56140
Vliesové tapety na zeď mozaika růže 94407-3, rozměry 0,53 x 10,05 m
NÁVOD NA LEPENÍ VLIESOVÝCH FOTOTAPET A TAPET
Jak lepit vliesové fototapety
1. Náčiní
– 1 kbelík pro přípravu lepidla
– 1 váleček pro nanesení lepidla
– 1 přítlačný váleček nebo tapetovací kartáč
– 1 ulamovací nůž
– 1 metr
– 1 měkká houba
2. Příprava podkladu
Povrch stěny musí být pevný, suchý, čistý, rovný a hladký. Jakékoli nerovné plochy vyhlaďte použitím tmelu.Všechny staré tapety, nepevné malby a nátěry na olejové bázi musí být ze stěny důkladně odstraněny.Důležité: Před nanesením lepidla důkladně zkontrolujte savost podkladu:
a) V případě, že je stěna příliš savá, je potřeba aplikovat na ní hloubkový penetrační nátěr. Pokud savý podklad nebude penetrován, dojde k předčasnému vyschnutí lepidla a vliesová fototapeta nebude na zvolenémpodkladu držet.
b) V případě, že je stěna nesavá, je nezbytné ji přebrousit.
3. Příprava fototapety k lepení
Rozložte vliesovou fototapetu na čistou a suchou podlahu před připravenou stěnu a pečlivě zkontrolujte:
a) zda vzor na jednotlivých dílech vliesové fototapety k sobě správně navazuje,
b) zda je povrch a kvalita tisku vliesové fototapety v pořádku.
Dále porovnejte velikost vliesové fototapety a připravené stěny. Při měření stěny si pomocí olovnice pečlivě tužkou označte místa, která vám následně pomohou dodržet pravý úhel 90 °. Po celou dobu lepení i schnutívliesové fototapety musí být v místnosti dodržena jednotná teplota – optimálně ve výši 20 °C.
4. Nalepení fototapety na zeď
Pro lepení vliesové fototapety použijte speciální lepidlo určené pro vliesové tapety. Při přípravě lepidla dodržujte vždy přesné pokyny výrobce. První díl fototapety přiložte na předem vyznačenou pozici na stěně, na kterou jstejiž nanesli lepidlo, a opatrně jej svrchu dolů přitlačte ke stěně tapetovacím kartáčem event. přítlačným válečkem.Lepidlo a vzduchové bubliny vytlačte směrem od středu ke krajům pomocí kartáče nebo přítlačného válečku.Obdobným způsobem pokračujte v lepení dalších dílů vliesové fototapety.
5. Důležité pokyny
a) Lepidlo se nanáší válečkem pouze na stěnu (nikoli na fototapetu).
b) Při uhlazování fototapety, vytlačování vzduchových bublin a vytlačení přebytečného lepidla používejte pouzetapetovací kartáč nebo přítlačný váleček.
c) Dbejte vždy na čistotu používaného nářadí, aby se povrch fototapety neušpinil.
d) Všechny díly vliesové fototapety se lepí na styk (tzn. bez překrytí)!
6. Reklamace
Reklamace vliesové fototapety může být uznána pouze v případě, že jsou všechny díly suché a bez lepidla!Reklamaci nelze uplatnit na již nalepenou fototapetu. Připadné tiskové odchylky, které nejsou viditelné ze vzdálenosti 2 metrů, nejsou důvodem k reklamaci.
Jak lepit vliesové tapety
Materiál
Norma DIN EN 234 stanovuje, že vliesové tapety na zeď jsou vyrobeny z buničitých a syntetických vláken, s vrchní tvarovanou strukturou, bez použití skelného vlákna (70 % viskóza, 30 % celulóza).
Použití
Vliesové tapety na zeď jsou vhodné pro veškeré podklady, stěny, zdi, stropy atd., opatřené všemi druhy vnitřních omítek, sádrokartonem, na betonové panely, podkladové tapety, dřevotřískové desky apod. Zvláště jsou vhodné na stěny s trhlinami v podkladu, stabilizují tlak na citlivé podklady (desky z měkkých vláken apod.). Dělí se na hotové s vrchní vinylovou omyvatelnou vrstvou a na přetíratelné GO-PRO. Povrch tapety na zeď GO-PRO je možné přetírat disperzními, akrylovými i latexovými barvami. Výhodou vliesové tapety z vláknité buničiny je dokonalá prodyšnost.
Podklad
Stěny místnosti pečlivě očistěte a upravte nerovnosti, např. vyrovnávací hmotou. Staré tapety a vodou rozpustnou malbu odstraňte. Pokud je podklad suchý a pevný, můžete přistoupit k lepení. Čerstvou omítku, stěrku, sádrokartony a veškeré savé podklady raději opatřete penetrací. Penetraci podkladu můžete provést lepidlem na lepení tapet, a to podle přiloženého návodu. Vlhké podklady nejsou vhodné (kontrola vlhkosti: Na stěnu připevněte lepicí páskou igelitovou fólii na dobu 24 hod. – nesmí se orosit). Rovněž pokud je podklad výrazně barevně odlišný nebo vzorovaný, je lépe jej natřít penetrací v odstínu tapety. Pokud budete tapetu přetírat, podklad může být barevně odlišný.
Lepidlo
Na lepení je nutné použít speciální lepidlo na těžké vliesové tapety třídy extra nebo speciál.
Náčiní
Tužka, metr, špachtle, nůžky, olovnice, speciální nůž, úzký váleček, pryžový váleček, tapetovací kartáč, štětka pro nanesení lepidla, pracovní stůl. Správně zvolené náčiní značně ulehčuje práci při lepení vliesové tapety na zeď.
Lepení
a) jak nařezat tapetu: délka pásu vliesové tapety na zeď = výška místnosti + 0,05 m přídavek nahoře a dole na prořez. V případě, že jsou vliesové tapety se vzorem, přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch vliesové tapety si raději označte tužkou, aby nedošlo při lepení k převrácení pásu tapety.
b) vlastní lepení: První pás lepíme od okna směrem ke dveřím. Předem si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Vliesové tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech je můžete přelepit přes sebe. Při lepení přes zásuvky a vypínače vypněte el. proud, při vlastním lepení odšroubujte kryt, nalepte tapetu a pak vyřízněte. Při lepení okenních výklenků nechte tapetu přečnívat a potom ji přesně odřízněte. U radiátorů stačí tapetu 10-15 cm založit. Stropy raději lepte ve dvojici. Lepidlo nanášejte na stěnu nebo na tapetovaný podklad roztíracím válečkem. Suché pásy nařezané vliesové tapety sviňte lícem dovnitř, vzniklou roličku přiložte na lepidlem natřenou stěnu, tapetu odvíjejte a přitlačujte na stěnu gumovým válečkem. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřízněte nožem pomocí pravítka. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned pomocí čistého hadříku. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, na vyschlou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte místo, kde ji chcete nalepit. Pomocí speciálního nože a pravítka nařežte a potom ji odstraňte. Borduru vlepte do vyříznutého místa. V případě nutnosti je možné nalepit borduru přímo na tapetu disperzním lepidlem, u tapet typu GO-PRO to nedoporučujeme.
c) nátěry Po důkladném zaschnutí tapety GO i PRO (PŘETÍRATELNÉ) na stěně je možné tapety přetírat nejlépe válečkem, a to jednou vrstvou. Jemnou strukturu lze přetřít 2-5krát, výraznější 7 a vícekrát. Vše záleží na tom, kolik má barva křídových přísad.
Značky
Důležité je provést kontrolu šarží na etiketě vliesové tapety. Jinou šarži můžete použít jenom na jinou stěnu. U tapet druhu GO-PRO (přetíratelné) šarže není rozhodující.
Zásady při práci s tapetami
Tapetujte vždy tapetami jedné výrobní série. Vzor vliesové tapety musí navazovat nejen na výšku, ale i na šířku. Pokud je to možné, používejte značkové lepidlo Pufas.
Kontrola před tapetováním
Zkontrolujte si vždy sérii, vzor a barevnost tapety na zeď. Zjistěte si, zda vám zakoupená metráž tapet vystačí na vytapetování určené místnosti. Až potom vybalte vliesové tapety na zeď z fólie. Porovnejte si barevnost vícerých rolí navzájem. Nestříhejte všechny role najednou, ale postupně. Reklamovat lze pouze celé role.
Návody na lepení
- Lepení vliesových tapet
- Lepení papírových tapet
- Lepení vinylových tapet
- Lepení bambusových obkladů
- Lepení samolepících foto-tapet